Hubnutí začíná v hlavě: Zjistěte, proč máte kila navíc, a zvolte správnou strategii

Hubnutí začíná v hlavě: Zjistěte, proč máte kila navíc, a zvolte správnou strategii

Když se řekne „hubnutí začíná v hlavě“, mně osobně naskočí jako první otázka: „Proč vlastně začalo moje tloustnutí?“ Tuto zdánlivě jednoduchou otázku můžete rozebrat sami nebo ještě lépe za asistence

Je důležité si přiznat důležitý fakt, hubnutí totiž může reálně začít až ve chvíli, kdy identifikujete příčinu toho, proč jste přibrali. Aby to nebylo tak jednoduché, musíte se vrátit do chvíle, kdy jste začali tloustnout.

Sáhněte si do svědomí v otázkách sebediscipliny, ale také do rodinné anamnézy, rodinných vztahů, vzorců chování své rodiny, své mámy, svého táty, svých vlastních. Musíte se zkrátka dobrat okamžiku, kdy se něco změnilo.

Rodinné problémy

Příčiny problémů s váhou případně složitého vztahu k jídlu můžeme hledat na několika úrovních. Jako první se nabízí vliv rodiny, můžeme pátrat v ranném dětství, kdy nás maminka tišila jídlem, což v nás vyvolalo pocit, že jídlo je odměna nebo kdy jsme si tabulku čokolády přímo vyřvali.  

Vnitřní zranění

Druhá věc je, co jsme v rámci své rodiny slýchávali. Mnohdy stačí jedna opakovaná věta „Nežer, budeš tlustá a nikdy se nevdáš“ a je z toho vnitřní zranění a k tomu špatný vztah k sobě a k jídlu. Dalším příkladem může být emoční strádání, které je dlouhodobě saturováno jídlem. 

Láska k nic nedělání

Jako poslední příčina nadváhy bývá to, co žijete nyní, například fakt, že i když jste byli aktivní a zdravě žijící osoby, přijali jste nové, sedavé zaměstnání, máte kolektiv, který pravidelně chodí na kafe a na dortík. Nebo své starosti a stres zajídáte. Možná jste také zlenivěli a podlehli kouzlu mobilního nakupování a seriálům na Netflixu, takže se vlastně celý víkend nezvednete z gauče.  
Máme ale velké štěstí, in je chodit do lesa, makat na zahradě a vracet se k takzvanému přirozenému pohybu. Mnohým z nás záleží na tom co jíme, zda se hýbeme a milujeme dodržování zdravého životního stylu, který je tak cool!